Wykaz dzwonków

9. 15:00 - 15:45

<< Lis 2017 >>

Zadaniowe rozwiązywanie konfliktów – warsztat w I LO

Zadaniowe rozwiązywanie konfliktów – warsztat w I LO     W ramach współpracy z Uniwersytetem SWPS we Wrocławiu odbył się w naszej szkole warsztat nt. Zadaniowego rozwiazywania konfliktów. Warsztat prowadzili studenci Uniwersytetu SWPS: Mateusz Falkiewicz i Piotr Grzelak. Dynamicznie przedstawili sposoby rozwiazywania konfliktów, które są naturalnym i nieuniknionym elementem życia społecznego.   Uczniowie I LO Więcej . . .

„Czy poszedłbyś walczyć, mój synu?” Święto wolnej Polski w I LO w Brzegu

„Czy poszedłbyś walczyć, mój synu?” Święto wolnej Polski w I LO w Brzegu     11 listopada obchodziliśmy 99. rocznicę odzyskania niepodległości. Z tej okazji dzień wcześniej w I Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Chrobrego w Brzegu odbył się wyjątkowy apel. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością najznamienitsi goście – poseł na Sejm RP Pan Więcej . . .

Wolontariat w I LO

Wolontariat w I LO I LO w Brzegu w ramach działań wolontariatu od wielu lat współpracuje z warszawską fundacją „Świat na TAK”. Celem pracy wolontariuszy z naszego liceum jest pomoc edukacyjna dzieciom i młodzieży z Zespołu Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych „Szansa” w Brzegu (Dom dziecka). Wolontariusze pomagają w odrabianiu lekcji lub spędzają czas Więcej . . .

Warsztaty kartek świątecznych

Warsztaty kartek świątecznych     Jak co roku w naszej szkole organizowane są przez Szkolne Koło Caritas warsztaty kartek świątecznych. Od poniedziałku 13 listopada rozpoczyna się kolejna edycja . Organizatorzy gwarantują materiały i możliwość rozwoju indywidualnych zdolności. Wystarczy pomysł na kartkę i wyobraźnia. Chętni mogą się zgłaszać do Pani Anny Królak Więcej . . .

Zadaniowe rozwiązywanie konfliktów – warsztat w I LO „Czy poszedłbyś walczyć, mój synu?” Święto wolnej Polski w I LO w Brzegu Wolontariat w I LO Warsztaty kartek świątecznych

Witamy na stronie I Liceum Ogólnokształcącego w Brzegu

Z przeszłości „Ogólniaka”

„Przeszłość – to dziś, tylko cokolwiek dalej”
C.K. Norwid

I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Brzegu znajduje się na ul. Armii Krajowej nr 7 już od 71 lat. Od 1914 r. do dziś jest jednym z najważniejszych budynków w Brzegu. Mury szkoły opuściło tysiące absolwentów, którzy są obecnie cenionymi specjalistami w różnych dziedzinach nauki, kultury, gospodarki, polityki. Warto więc przypomnieć historię tego niezwykłego miejsca.

W XIX w. przy ul. Armii Krajowej (dawniej ul. Kolejowa) znajdował się wolny od zabudowy plac, który określano mianem „Plac pod Złocistym Słońcem”. Wykorzystując projekt berlińskiego architekta Thaeslera, w latach 1912-1914 wybudowano gmach gimnazjum miejskiego i sąsiadującej z nim szkoły ludowej wyższego stopnia. W tym czasie powstał budynek główny, sala gimnastyczna i obiekt mieszkalno-gospodarczy. Gimnazjum otwarto 01.10.1914 r., dyrektorem szkoły był Otto Umbreit. W czasie I wojny światowej szkoła została zamknięta, ponieważ był tam szpital wojskowy. W 1925 r. przekształcono gimnazjum w tzw. liceum wyższe, a w 1929 r. odbył się pierwszy egzamin dojrzałości. Była to szkoła koedukacyjna. W 1935 r. powstała w liceum Wyższa Szkoła dla Dziewcząt z nauką gospodarstwa domowego. Dyrektorem był dr Emde. Egzamin maturalny przeprowadzono w 1938 r. W 1944 r. cześć szkoły zamieniono w szpital wojskowy. Do 1945 r. w budynku mieściły się dwie szkoły średnie. W części obiektu od strony ul. Armii Krajowej 7 (dawniej ul. J. Marchlewskiego ) prowadziła działalność państwowa koedukacyjna szkoła średnia, a od ul. Jana Pawła II znajdowało się liceum miejskie.

Wykładano głównie matematykę, nauki przyrodnicze, języki nowożytne i rysunek. W liceum miejskim program nauczania poszerzony był o przedmioty przygotowujące do zawodu. W obu szkołach młodzież zdawała tzw. mała maturę.   Na mocy zarządzenia Ministerstwa Oświaty z dnia 29.06.1945 r. otworzono 01.09.1945 r. koedukacyjne Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące w Brzegu. Organizacje szkoły powierzono mgr Józefowi Kaczkowskiemu. Pomagał mu Feliks Guzik - nauczyciel z gimnazjum.

Współpracujemy:

klub literacki