Wykaz dzwonków

9. 15:00 - 15:45

<< Cze 2018 >>
2021222324

UCZENNICA ILO "POKAZAŁA JĘZYK" I ZWYCIĘŻYŁA!

UCZENNICA ILO "POKAZAŁA JĘZYK" I ZWYCIĘŻYŁA!     W dniach 14 - 15.06.2018r. uczennice I LO w Brzegu Weronika Rodobolska i Marta Górska brały udział w finale XVIII edycji konkursu językowego "Pokaż nam język". Organizatorem konkursu była Wyższa Szkoła Bankowa, a tegoroczny konkurs odbył się w Poznaniu.     Finał konkursu przebiegał dwuetapowo: Więcej . . .

"Język Niemiecki w Małej Formie Teatralnej" - wyróżnienie dla uczennic I LO

"Język Niemiecki w Małej Formie Teatralnej" - wyróżnienie dla uczennic I LO"     W dniu 13.06.2018r. w Zespole Szkół Budowlanych w Brzegu odbył się konkurs niemieckojęzyczny "Język Niemiecki w Małej Formie Teatralnej". Organizatorem konkursu była nauczycielka języka niemieckiego w ZSB oraz brzeski oddział Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Języka Niemieckiego. Celem konkursu Więcej . . .

Sportowa passa I Liceum Ogólnokształcącego w Brzegu trwa

Sportowa passa I Liceum Ogólnokształcącego w Brzegu trwa     Kolejny rok sportowcy reprezentujący I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Brzegu muszą zaliczyć do bardzo udanych.     Po zwycięstwach w poprzednich latach w rywalizacji punktowej szkół średnich powiatu brzeskiego, w tym roku dołączył również sukces w postaci brązowego medalu wśród wszystkich szkół Więcej . . .

Szkolny dzień sportu

Szkolny dzień sportu     W dniu 1 czerwca w naszym liceum odbyła się Dzień Sportu. Uczniowie pierwszych i drugich klas mieli okazję spędzić ten czas ze swoimi wychowawcami oraz wziąć udział w różnych konkurencjach sportowych (m.in. strzelanie z łuku, skok w dal dodawany, darts, rzuty do kosza i do bramki Więcej . . .

UCZENNICA ILO "POKAZAŁA JĘZYK" I ZWYCIĘŻYŁA! "Język Niemiecki w Małej Formie Teatralnej" - wyróżnienie dla uczennic I LO Sportowa passa I Liceum Ogólnokształcącego w Brzegu trwa Szkolny dzień sportu

Witamy na stronie I Liceum Ogólnokształcącego w Brzegu

Z przeszłości „Ogólniaka”

„Przeszłość – to dziś, tylko cokolwiek dalej”
C.K. Norwid

I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Brzegu znajduje się na ul. Armii Krajowej nr 7 już od 71 lat. Od 1914 r. do dziś jest jednym z najważniejszych budynków w Brzegu. Mury szkoły opuściło tysiące absolwentów, którzy są obecnie cenionymi specjalistami w różnych dziedzinach nauki, kultury, gospodarki, polityki. Warto więc przypomnieć historię tego niezwykłego miejsca.

W XIX w. przy ul. Armii Krajowej (dawniej ul. Kolejowa) znajdował się wolny od zabudowy plac, który określano mianem „Plac pod Złocistym Słońcem”. Wykorzystując projekt berlińskiego architekta Thaeslera, w latach 1912-1914 wybudowano gmach gimnazjum miejskiego i sąsiadującej z nim szkoły ludowej wyższego stopnia. W tym czasie powstał budynek główny, sala gimnastyczna i obiekt mieszkalno-gospodarczy. Gimnazjum otwarto 01.10.1914 r., dyrektorem szkoły był Otto Umbreit. W czasie I wojny światowej szkoła została zamknięta, ponieważ był tam szpital wojskowy. W 1925 r. przekształcono gimnazjum w tzw. liceum wyższe, a w 1929 r. odbył się pierwszy egzamin dojrzałości. Była to szkoła koedukacyjna. W 1935 r. powstała w liceum Wyższa Szkoła dla Dziewcząt z nauką gospodarstwa domowego. Dyrektorem był dr Emde. Egzamin maturalny przeprowadzono w 1938 r. W 1944 r. cześć szkoły zamieniono w szpital wojskowy. Do 1945 r. w budynku mieściły się dwie szkoły średnie. W części obiektu od strony ul. Armii Krajowej 7 (dawniej ul. J. Marchlewskiego ) prowadziła działalność państwowa koedukacyjna szkoła średnia, a od ul. Jana Pawła II znajdowało się liceum miejskie.

Wykładano głównie matematykę, nauki przyrodnicze, języki nowożytne i rysunek. W liceum miejskim program nauczania poszerzony był o przedmioty przygotowujące do zawodu. W obu szkołach młodzież zdawała tzw. mała maturę.   Na mocy zarządzenia Ministerstwa Oświaty z dnia 29.06.1945 r. otworzono 01.09.1945 r. koedukacyjne Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące w Brzegu. Organizacje szkoły powierzono mgr Józefowi Kaczkowskiemu. Pomagał mu Feliks Guzik - nauczyciel z gimnazjum.

Współpracujemy:

klub literacki