Wykaz dzwonków

9. 15:00 - 15:45

<< Lut 2018 >>

„CZERWONOKRZYSKA GWIAZDKA”

„CZERWONOKRZYSKA GWIAZDKA”     Jak co roku uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego uczestniczyli w konkursie plastycznym PCK ph „CZERWONOKRZYSKA GWIAZDKA”. W ramach konkursu uczniowie mogli przygotować kartki bożonarodzeniowe lub inną dekorację świąteczną.     Tym razem w konkursie wyróżnienie otrzymały następujące uczennice: Natalia Gniadzik z kl. 2b, Martyna Sopala z kl. 2e, Aleksandra Wojciechowska z kl. 2e.     Uczennice Więcej . . .

Globe in the hat

Globe in the hat     W poniedziałek 5.02.2018r. w naszej szkole odbyło się spotkanie z dziennikarką i podróżniczką Anną Tomczak. Pani Ania jest absolwentką naszej szkoły i dzięki prośbie Pana wicedyrektora Wojciecha Wolaka zgodziła się przyjechać do Nas i opowiedzieć o swojej przygodzie i doświadczeniu. Pani dziennikarz opowiedziała nam z Więcej . . .

Dzień Bezpiecznego Internetu w I LO

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) w I LO – 6 lutego 2018 r.     Tegoroczne hasło to ,,Dzień Bezpiecznego Internetu: tworzymy kulturę szacunku w sieci‘’. Nie każdy z nas wie jak bezpiecznie korzystać z internetu. Tak naprawdę jest to niebezpieczna przestrzeń z siecią, w którą liczni z nas mogą wpaść. Aby Więcej . . .

UCZNIOWIE I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO – POLSKIM BOHATEROM NA KRESACH

UCZNIOWIE I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO – POLSKIM BOHATEROM NA KRESACH     Kolejny raz młodzież z naszej szkoły wzięła udział w ogólnopolskiej akcji Stowarzyszenia Odra-Niemien „Rodacy -Bohaterom”. Celem akcji jest zebranie paczek żywnościowych przeznaczonych dla Polaków żyjących na Kresach a w szczególności dla rodzin polskich żołnierzy walczących w II wojnie światowej.     W ten sposób okazujemy Więcej . . .

„CZERWONOKRZYSKA GWIAZDKA” Globe in the hat Dzień Bezpiecznego Internetu w I LO UCZNIOWIE I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCEGO – POLSKIM BOHATEROM NA KRESACH

Witamy na stronie I Liceum Ogólnokształcącego w Brzegu

Z przeszłości „Ogólniaka”

„Przeszłość – to dziś, tylko cokolwiek dalej”
C.K. Norwid

I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Brzegu znajduje się na ul. Armii Krajowej nr 7 już od 71 lat. Od 1914 r. do dziś jest jednym z najważniejszych budynków w Brzegu. Mury szkoły opuściło tysiące absolwentów, którzy są obecnie cenionymi specjalistami w różnych dziedzinach nauki, kultury, gospodarki, polityki. Warto więc przypomnieć historię tego niezwykłego miejsca.

W XIX w. przy ul. Armii Krajowej (dawniej ul. Kolejowa) znajdował się wolny od zabudowy plac, który określano mianem „Plac pod Złocistym Słońcem”. Wykorzystując projekt berlińskiego architekta Thaeslera, w latach 1912-1914 wybudowano gmach gimnazjum miejskiego i sąsiadującej z nim szkoły ludowej wyższego stopnia. W tym czasie powstał budynek główny, sala gimnastyczna i obiekt mieszkalno-gospodarczy. Gimnazjum otwarto 01.10.1914 r., dyrektorem szkoły był Otto Umbreit. W czasie I wojny światowej szkoła została zamknięta, ponieważ był tam szpital wojskowy. W 1925 r. przekształcono gimnazjum w tzw. liceum wyższe, a w 1929 r. odbył się pierwszy egzamin dojrzałości. Była to szkoła koedukacyjna. W 1935 r. powstała w liceum Wyższa Szkoła dla Dziewcząt z nauką gospodarstwa domowego. Dyrektorem był dr Emde. Egzamin maturalny przeprowadzono w 1938 r. W 1944 r. cześć szkoły zamieniono w szpital wojskowy. Do 1945 r. w budynku mieściły się dwie szkoły średnie. W części obiektu od strony ul. Armii Krajowej 7 (dawniej ul. J. Marchlewskiego ) prowadziła działalność państwowa koedukacyjna szkoła średnia, a od ul. Jana Pawła II znajdowało się liceum miejskie.

Wykładano głównie matematykę, nauki przyrodnicze, języki nowożytne i rysunek. W liceum miejskim program nauczania poszerzony był o przedmioty przygotowujące do zawodu. W obu szkołach młodzież zdawała tzw. mała maturę.   Na mocy zarządzenia Ministerstwa Oświaty z dnia 29.06.1945 r. otworzono 01.09.1945 r. koedukacyjne Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące w Brzegu. Organizacje szkoły powierzono mgr Józefowi Kaczkowskiemu. Pomagał mu Feliks Guzik - nauczyciel z gimnazjum.

Współpracujemy:

klub literacki